Piekielna zmiana czasu – czyli z soboty na niedzielę cofamy wskazówki zegara

czwartek, Październik 26, 2017 1 1

Nienawidzę zmiany czasu. Rokrocznie mnie irytuje, zwłaszcza odkąd jestem rodzicem.  Bo czy może być coś gorszego dla niewyspanego rodzica, gdy Twoje dziecko zwykło wstawać w weekendy o 6, a w październikowy weekend wstanie o 5 rano?065443

W Polsce czas przestawiamy nieprzerwanie od 1983 roku, wcześniej były okresy w którym zmieniano czas lub tego nie robiono, zaś w okresie stanu wojennego zrezygnowano ze zmiany czasu.

Przyszła jesień i mimo, iż zawsze byłam rannym ptaszkiem i nie mogłam spać nieraz od 4 rano, w tym roku mam wrażenie że mój wewnętrzny  budzik oszalał. Poranki są koszmarne, gdy budzik dzwoni o 6 rano mam problemy z podniesieniem głowy z poduszki. Podczas, gdy zwykłam kłaść się w okolicach godziny 22, teraz nie mogę zasnąć do północy, a potem znów wstać rano. Zaś przez cały dzień mam ciągłe uczucie niewyspania.
Na myśl o zmianie czasu przechodzą mnie dreszcze.

Jak się okazuje, nie tylko mnie. Większość rodziców małych dzieci odczuwa gigantyczny problem ze zmianą czasu. Pamiętam doskonale, gdy Lew był małym naleśnikiem zmiana czasu wywracała cały harmonogram dnia do góry nogami.
Okazuje się że tzw. „mini -jet lag” nasila się z wiekiem i jak się okazuje, im bardziej żyjemy w rytmie i mamy ustabilizowany plan dnia, tym trudniej nam się ogarnąć po zmianie czasu. Do przyzwyczajenia się do zmiany jak się okazuje nasze organizmy potrzebują aż tydzień!
Badania robione w Niemczech wykazały, że zmiana czasu powoduje problemy z zasypianiem, zmęczenie i zaburzenia koncentracji. Zmiana czasu na zimowy wedle badań sprzyja zachorowaniom na depresję.

Czy do zmiany czasu możemy się przygotować? Tak. Wystarczy, że będziemy do zmiany czasu przyzwyczajać się stopniowo. Wieczorami nie siedźmy do bożej nocy, bo mamy godzinę w zapasie, próbujmy położyć się wg starego czasu, rano nie pozostawajmy w łóżku bo jest bonusowa godzina. Wstańmy chwilę wcześniej, pocelebrujmy poranek.
Istnieje jednak cień szansy, że na wiosnę przyszłego roku wskazówki zegarów przesuniemy po raz ostatni, gdyż sejm pracuje nad tym, by pozostawić jeden czas przez cały rok.

1 Komentarz

Dodaj komentarz