Luksus, splendor i bogactwo

czwartek, Listopad 13, 2014 14 0

Luksus, splendor i bogactwo. Dziś każdy za tym goni, pożąda. Każdy inaczej rozumie bogactwo, w większości jednak patrzymy na tych „bogatych” z cichym uwielbieniem w oczach. Czym dla mnie jest luksus? Czym jest luksus w dzisiejszych czasach?rogale marcińskie (11 of 14)

Gdyby ktoś mnie zapytał, jaki mebel należy do najbardziej wartościowych w moim domu – bez zastanowienia odpowiem, że stół. Stół nie jest ani mahoniowy, ani superekstra dizajnerski od projektanta ze światowej czołówki. Ma cztery nogi, przy nim są krzesła. Bardzo go lubię, ale na moją sympatię nie rzutuje zupełnie to, że obiektywnie nawet ładny ten stół mam. Stół dla mnie jest czymś więcej.

rogale marcińskie (7 of 14)

rogale marcińskie (9 of 14)

rogale marcińskie (4 of 14)

rogale marcińskie (10 of 14)

rogale marcińskie (14 of 14)

rogale marcińskie (8 of 14)

Kiedyś, w przeszłości stół pełnił rolę domowego ołtarza, wisiały nad nim święte obrazy i był związany z sacrum.  Stół był środkiem świata. Jadano przy nim tylko w ważnych chwilach – stypy, chrzciny, wesela, wizyta ważnych gości. Potem funkcja stołu przestała być kultowa, siadano do niego przy okazji prac domowych czy zwykłych posiłków.

A jak jest dziś? Czy w domu są stoły przy których się skupiają bliscy?  Jak wyglądają posiłki dziś? Częstokroć mam wrażenie, że na kanapie, przy ławie, każdy na kolanie coś je, na szafce gra wielkie pudło. Wszyscy jedzą, niby razem a nie razem. Ktoś klika pilotem, ktoś między jednym a drugim kęsem czyta gazetę, ktoś wychodzi porozmawiać przez telefon. Nie ma klimatu posiłku, nikt nie dba o oprawę tego posiłku. Nikt nie dba o to by było ładnie, rodzinnie, miło.
Do tego nie trzeba dizajnerskiego stołu, ręcznie malowanej serwety i serwisu Biała Maria, a na stole nie musi być szczyt mistrzostwa kulinarnego o nazwie nie dającej się wymówić. Choć bym nie pogardziła. Zwłaszcza Biała Marią;] Do celebry wystarczy kawałek czystego stołu, choćby i z ceratą. Talerze i coś na nich. Areszt dla gazet, tabletów, telefonów i telewizora. Zasada, że posiłek nie służy podziałowi obowiązków i robieniu listy zakupów, że ty kupujesz masło a ja odbieram samochód od mechanika. Posiłek to rozmowa o życiu, o codzienności, o dupie Maryni. Bo i takie pitu pitu w życiu jest potrzebne.
Wspólny posiłek nie może mieć charakteru zadaniowego i być kolejnym punktem dnia do zaliczenia.

rogale marcińskie (2 of 14)

rogale marcińskie (6 of 14)

rogale marcińskie (13 of 14)

rogale marcińskie (3 of 14)

Ja celebruję ten luksus. Zwykle trzy razy dziennie. Zwyczajnie, tak się ułożyło, że jesteśmy w stanie zasiąść do wspólnego stołu do posiłków. Ba powiem więcej, często też udaje nam się razem, we trójkę zjeść razem drugie śniadanie i podwieczorek. Wiem, umarliście z zazdrości. I zaraz będzie fala komentarzy, ze to niemożliwe, że się nawet raz nie da blablabla.

Wszystko się da. Ludzie w kosmos latają!

Ale powiem Wam, ze to największe bogactwo jakie mam i nie zamierzam się z tym kryć!
Gdy znamy się lepiej, zapewne przyjdziecie do mnie na herbatę. I to właśnie przy tym stole będziemy razem siedzieć. Bo to magiczne miejsce, gdzie ludzie rozmawiają i jest im dobrze.
Nawet przy zwykłej herbacie.

rogale marcińskie (12 of 14)

rogale marcińskie (5 of 14)

rogale marcińskie (1 of 14)

Komentarze: 14
 • minimaliv
  Listopad 13, 2014

  Jadłabym te rogale! Póki co upiekłam ciasteczka owsiane, ale nikt ich nie chce jeść, więc konsumuję w samotności ;)

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 13, 2014

   Eee ja bym sie cieszyła, jakby nikt ich nie chciał. Ale rozeszły się szybciej, niż je zrobiłam;] Wszystko ma swoje ciemne i jasne strony;]

 • Kamila Kustosik-Cierpikowska
  Listopad 13, 2014

  pragnę tej herbaty przy tym stole :)

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 13, 2014

   Zapraszam! W kubku z Włóczykijem?

 • mamaLudinka
  Listopad 13, 2014

  takiego bogactwa wstyd zazdrościć :) lubię jak ktoś tak mówi, że wszystko się da! sama sobie muszę to mówić przynajmniej ze trzy razy dziennie. Nauczył mnie mąż, bo on jest z tych, co wszystko się ułoży, będzie dobrze i co się ma nie udać? i kurcze! póki co zwykle ma racje, na szczęście! Jak kiedy w życiu pojadę tam do tego Twojego luksusu, zobaczyć te konie i ten dom przecudny, to wproszę się na herbatę!

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 13, 2014

   Czuj się zaproszona!

 • CzarownicaSa
  Listopad 16, 2014

  Ja też bym wpadła na herbatkę! Szczególnie z takiego urządzenia! :D I zgadzam się- stół i kuchnia to dwie chyba najbardziej magiczne rzeczy w domu :)

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 16, 2014

   Zawsze to dla mnie fenomen, że najlepsze imprezy zawsze się w kuchni zaczynają i kończą.

 • Hania
  Listopad 17, 2014

  Stół to max ważne miejsce u nas!! No i kuchnia, to już jakiś fenomen, jaki by metraż nie był, zawsze tam najlepiej się przesiaduje.

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 17, 2014

   Domowe ognisko po prostu:D

 • dan
  Listopad 17, 2014

  Wszystko to pięknie wygląda -nieustająca sielanka:) Jaki jednak ogrom pracy trzeba było w to włożyć?Podziwiam Cię/chyba mogę po imieniu?/ za upór ,ciężką pracę i jeszcze uśmiech na twarzy:))Ostatnie zdjęcie maluszka z psem-dosłownie mnie „powaliło”:))Żyję już trochę na tym świecie i niejedno widziałam,ale program o Was,a teraz blog daje mi jakiś dziwny spokój!!Serdecznie pozdrawiam!

  • Księżniczka w kaloszach
   Listopad 17, 2014

   Oj trzeba, ale wiem, że warto i lubię to. Jasne, że po imieniu można, ja zwyczajna jestem a nie typ „Pańci”, co zresztą mam nadzieję w filmie poczułaś. Pozdrawiam ciepło i zapraszam częściej!

   • dan
    Listopad 17, 2014

    Nie nie jesteś „zwyczajna” i musisz się tego nauczyć:))W zalewie chamstwa i wszelkich złośliwości na forach,dobrze,że gdzieś jest odskocznia!Ciepło tu i miło ! Nawet ja ,trochę cynik-dałam się uwieść:))

 • Bogactwo
  Grudzień 22, 2014

  Ciepło, smacznie, apetycznie. Jednym słowem: bogactwo!

Dodaj komentarz