Matka smartfon, ojciec tablet a dziecko nie umie wiązać sznurówek

poniedziałek, Wrzesień 15, 2014 20 0

Przeczytałam rano artykuł o bezradnych dzieciach, wyzbytych podstawowych umiejętności życiowych, za to bezproblemowo radzących sobie z nowoczesną techniką. Czy się zszokowałam? Trochę, ale nie bardzo. Bo znam takie dzieci. Może mnie bulwersują po prostu dane? Jedna trzecia dzieci w wielu od 2 do 4 lat ma swój tablet i spędza dziennie średnio 2 godziny i 35 minut używając go…  Czy Lew ma tablet? Nie, czy miał w ręku? Nie. Za to ma inne „skilsy”.dynia-1

Trochę nie rozumiem, a może rozumiem lepiej niż mi się zdaje wciskanie dzieciom komórek i tabletów w małe tłuste łapki, by mieć święty spokój. Ja nie aspiruję do zostania matką roku, ale robię wszystko co w mojej mocy by mieć wpływ na to, czym się bawi moje dziecko, przynajmniej póki jest małe i jestem w stanie nad tym zapanować.

dynia-5

W moim mniemaniu tablet czy komórka nie są zabawka dla dziecka ani narzędziem rozrywki.  Może wywołam burzę, ale tak uważam. Nie przekonują mnie argumenty jakie słyszałam z ust rodziców wybierających takie zabawki, ze tablet rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz koordynację psycho-ruchową i motorykę.

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, ze korzystanie z urządzeń elektronicznych wpływa na problemy behawioralne i trudności ze snem. Ale czemu się dziwić, skoro badani rodzice dzieci w wieku od 2-16 lat uważali, że akceptowalny czas korzystania z urządzeń tego typu przez ich dzieci to 10 godzin!!!

Znam dzieci które pół dnia oglądają bajki, pół kolejnego dnia grają na tabletach i komórkach. Obsługują komputer i odtwarzacz dvd. Nie umieją za to same podetrzeć sobie pupy, nie trzymają prawidłowo kredek. Nie są w stanie zjeść samodzielnie zupy, zawiązać sznurówek, nie widziały na żywo krowy a mleko według nich pochodzi z kartonu…

dynia-6

dynia-8

dynia-7

Ja dokonuję innych wyborów, Lew na pewno nie ma deficytu kontaktu z naturą i możliwości rozwijania motoryki. Czy odbiega od rówieśników stopniem rozwoju, bo w życiu obejrzał tylko z 10 bajek? Wątpię. Czy go krzywdzę, że nie ma możliwości siedzenia przed tv i zasysania tej papki? Wątpię. Czy ma mniejszą sprawność manualną, bo nie grał w gierki na tablecie? Wątpię, świetnie za to wbija gwoździe!

przybijanka-4

przybijanka-1

przybijanka-3

przybijanka-2

To smutne, że dzieci nie znają się na zegarku i nie wiążą sznurówek, ale obsługują tablet. Kalectwo zawsze jest smutne.

Zatem zanim po raz kolejny posadzisz dziecko przed tv, wciśniesz w rękę tablet czy komórkę zastanów się ile na tym traci. Dla dziecka nawet obieranie ziemniaków jest fascynujące!

dynia-2

dynia-4

dynia-3

A tu klik artykuł do którego nawiązuję.

Komentarze: 20
 • szczesliva
  Wrzesień 15, 2014

  ale się zgrałyśmy z tymi tabletowymi postami ;-))) :-D

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   Ano;] Choć zupełnie dwa rożne bieguny;]

 • asiaK
  Wrzesień 15, 2014

  Święta prawda. dodałabym jeszcze do tego śmieciowe jedzenie, a to już oddzielny temat. moje dziecko 6 lat pierwszy raz w życiu zjadło czipsy na przyjęciu u znajomych, reszta była zszkowana: nigdy nie jadł???!!!
  ps. świetna układanka, gdzie mozna taką znaleźć?

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   Zabawka to tzw. przybijanka – wpisz w google, ja mam akurat używaną z pchlego targu

 • Kasia Znana
  Wrzesień 15, 2014

  Dobra robota! Takich właśnie mężczyzn potrzeba – wbijających gwoździe i obierających ziemniaki, a nie wpatrzonych w komputer. Na tablet jeszcze przyjdzie pora ;)

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   Prawda?! Niby banalna umiejętność a jaka przydatna;]

 • milenka
  Wrzesień 15, 2014

  A ja myślę, że we wszystkim trzeba mieć po prostu umiar:) Nie wszystko co związane z nowoczesną techniką jest złe. Franek (6l) był w tym roku na warsztatach Robocamp http://www.robocamp.pl/ i to co dzieciaki zrobiły przez tydzień i jak potem prezentowały na auli swoje roboty, jak tłumaczyły zasady programowania…przyprawiło mnie o opad szczęki:)

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   Sęk w tym by zachować proporcje!

 • Paula
  Wrzesień 15, 2014

  Post postem, zgadzam się z Tobą, aczkolwiek będąc Matką Polką na emigracji, z pracującym mężem, bez możliwości oddania swojego dziecka choć na 10 minut w inne ręce, czasami widzę TV jako jedyny ratunek! Ale wystrzegam się sadzania synka przed telewizorem przy każdej nadarzającej się okazji, i jeśli TV nie ogląda, telewizor nie chodzi ‚w tle’, co też dzieciom szkodzi, Nie to jednak zainteresowało mnie najbardziej: co to za cudna zabawka, którą ma Twój synek?! Też taką chcę!!! :D

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   U nas dziadkowie też daleko, czasami znam te uczucie, że mam zwyczajnie dość i nie mam sił.
   A zabawka to tzw. przybijanka – wpisz w google, ja mam akurat używaną z pchlego targu!

 • www.nebule.pl
  Wrzesień 15, 2014

  Kobieto, ależ świetnego posta klepnęłaś. Zgadzam się w 100%. L. ma u Was tyyyle atrakcji, że nawet nie ma czasu na takie bzdety. U mnie w roboczych jest zapisany post o oglądaniu bajek. Moja lubi oglądać, a nawet bajka wieczorna buduje jej rytuał. Ale to jest max 25 min. I tak wyszło, że nawet ma tablet tzn. tylko ona na nim ogląda bajkę jak jesteśmy w 5-godzinnej podróży i ostatnie pół godziny jest „na sygnale”. Umiar, umiar, umiar:) pzdr

  • Księżniczka w kaloszach
   Wrzesień 15, 2014

   Ano właśnie umiar jest kluczem. Wszystko z rozsądkiem!

 • Monika z Mazur
  Wrzesień 16, 2014

  A mnie zastanawia dlaczego rodzice w naszym wieku (30 – 35 lat) zapomnieli szybko jak sami się wychowywali. Ja obsługi komputera nauczyłam się późno, bo nie miałam w domu, pierwszy raz internet odpaliłem w wieku 18 lat. Za to do dziś pamiętam jak grać w gumę, skakać przez dwie skakanki niczym dzieci z Ulicy Sezamkowej, kocham czytać, układać puzzle. Warsztat taty był ulubionym miejscem do majsterkowania (oczywiście pod nadzorem rodzica). Rower towarzyszył mi od małego, a całe dnie spędziłam na podwórku z rówieśnikami. Co z tego mam? Jestem manualna, ugotuje i naprawie kontakt, sama dokonam prostych napraw w domu, a to zasługa moich rodziców, bo nie zabraniali mi „pomagać” sobie w pracach w domu jak byłam mała. Czy jestem gorsza, bo nie miałam komputera, czy stosu bajek na video? Wątpię. Za to mam masę wspomnień z dzieciństwa i zabaw z rówieśnikami. Dziś z przerażeniem patrze jak mało dzieci biega po podwórku, kreatywność leży i kwiczy , bo jak już wyjdą to siedzą na ławce i sobie dokuczają. Jakoś nasi rodzice dali radę z nami. Także Paulino popieram Twoja postawę. Niech Lewcio poznaje świat bez udziału tabletu i komórki. Tez uważam, że to nie zabawka. Ma czas na to, bo jak dorośnie to te narzędzia niestety będą przy nim jak zacznie pracować, a czas dzieciństwa uleci bezpowrotnie.

 • lolkak
  Wrzesień 16, 2014

  Hmm. Odnośnie wiązania sznurówek… Moja córka tego nie potrafi a to dlatego,że wszystkie buty, które na nią pasują są wsuwane albo na rzepy ;-) A na dorosłych to nie to samo ;-)

 • Hania
  Wrzesień 17, 2014

  Do dziś pluję sobie w twarz, że powróciłam podczas mojego słabego dnia do bajek, których już nie było w całym dniu, ale powrócę do tego, bo uważam, że zupełnie do niczego one nie są potrzebne.

 • joaśka
  Wrzesień 22, 2014

  Masz rację. U nas tablet pojawił się w pewnym momencie i nie uważam tego za coś niefajnego. Fakt, łatwo stracić kontrolę… Nie zabraniam jednak ale czas ograniczony i wiem w co dzieciaki grają. No i mam troszkę starsze dzieci niż Lew. Widzą, że ja używam więc i im pozwalam. Nie rozumiem jednak zachwytu kiedy dwulatek wie jak obsłużyć takie urządzenie. Przecież to jest tak intuicyjne, że to żadna sztuka. O wiele bardziej cenię jednak inne rozrywki dla dzieciaków a kontakt z przyrodą bezcenny. Zrezygnowaliśmy już dawno z telewizji. Tak, oglądamy bajki ale te wybrane i niezbyt często. Świat jest zbyt ciekawy by poprzestawać na multimediach :)))

 • Ala
  Grudzień 5, 2014

  Pisze Pani o tych wszystkich elektronicznych zabawkach jak o największej krzywdzie dla dziecka, a oskarżycielski ton Pani wypowiedzi daje jasno do zrozumienia, ze rodzice którzy pozwalają swoim dzieciakom na tego typu zabawę są leniwi i źli… Moja córka ma dwa lata: obsługuje iPhone lepiej niż ja, włącza sobie sama ulubione bajki. Co z tego ma? Zna 9 kolorów po angielsku, liczy do 10 rownież po angielsku, po polsku rownież liczy tyle ze do 8, zna alfabet (po polsku i angielsku ). I proszę sobie wyobrazic, ze potrafi rysować o malować, na podwórku spędza mnóstwo czasu, pięknie dzieli sie zabawkami ze swoją malutka siostra a teraz właśnie sama zjada rosół… I choć lubi pokrzyczeć sobie leżąc na chodniku, udowadniając ze jest normalnym dzieckiem nie sadze, ze to wina iPhone i bajek które ogłada…

  • Księżniczka w kaloszach
   Grudzień 5, 2014

   Ależ ja sobie wyobrażam;] Naprawdę!

 • Wiktor
  Kwiecień 28, 2015

  Księżniczko w Kaloszach….pewnie masz nieograniczony czas dla opieki nad swoją pociechą, i to dobrze.Widzę po fotkach że też nie powodzi ci się najgorzej …czyli stać cię na życie bez stresów związanych z podstawowymi potrzebami.
  Pochwalam to co opisałaś ….ale…no właśnie? Nie wszyscy mają takie możliwości jak ty, więc proszę nie dawaj rad oderwanych od rzeczywistości , bo jest multum rodzin które opiekują się dzieckiem(mi) na zmianę np. mąż przychodzi po nocnej zmianie , a żona idzie do pracy.Tak jest w moim przypadku….zamiast po nocy iść spać opiekuje się dzieckiem do czasu kiedy małżonka nie wróci ze swojej…….to cała emigracja .Ale w kraju nazywanym „ZIELONĄ WYSPĄ” …nie było szans na normalne życie………………..więc nie wiń rodziców za udostępnianie technologii, bo inaczej rodziców nie będzie ..a dziecko będzie wychowywał jakiś ‚rodzic zastępczy”…bo zwłaszcza w skandynawii to ‚ulubiona” forma adopcji dzieci odebranym polskim rodzicom, lub osieroconych polskich dzieci……więc coś kosztem czegoś…nie sądzisz?
  Pozdrawiam Wiktor

  • Księżniczka w kaloszach
   Kwiecień 29, 2015

   Aaa całymi dniami leżę i pachnę a manna mi niczym z nieba…
   Coś kosztem czegoś? Czego a raczej kogo? Dziecka? Chyba sobie żartujesz
   Jeśli dziecko ma wychowywać tablet to może lepiej by wychowywała je zaangażowana rodzina adopcyjna.

Dodaj komentarz