W zwartej zabudowie: szeregowej lub w klasycznym bloku mieszkalnym często mieszkańcy borykają się z problemem braku prywatności na balkonie. Jest na to dobry sposób: przesłona boczna. Choć nieco zamyka nam przestrzeń, to jednak jest to dobry sposób na odgrodzenie się od otoczenia.
fot. Ogrodosfera
Osłony z ogrodzeń panelowych
W sklepach znajdziemy szeroki wybór modułowych paneli ogrodowych: są to osłonki kupowane w częściach. Można je dowolnie ze sobą łączyć w dłuższy płot. Na balkonach sprawdzą się jako solidna ochrona przed wiatrem, deszczem, śniegiem i słońcem. Może to być drewniana krata, jak i nietransparentny panel, tudzież połączenie obu tych właściwości:
fot. Ogrodosfera
Fot. Ogrodosfera
Płot osłonowy drewniany, z powierzchnią częściowo wypełnioną drewnianą kratą
Całkowicie zabudowany parawan z drewna sosnowego, fot. Ogrodosfera
Dla balkonów i tarasów usadowionych na parterze, jest to bardzo praktyczna ochrona przed kurzem nawiewanym z zewnątrz (przydatne zwłaszcza, gdy wokół mamy piaszczyste podłoże).Osłonki z ciasno wyplatanych włókien, wikliny czy maty bambusowe: wszystko, co wykonane jest z drewna, zwykle nadaje aranżacji przytulności i przyjemnego klimatu. Jest to też doskonałe tło dla roślin oraz dodatkowa przestrzeń aranżacyjna. Można zawiesić na nich doniczki, lampki i inne ozdoby.
Płot żaluzjowy, wykonany z drewna sosonowego, zaimpregnowany metodą ciśnieniową i pomalowany na kolor brązowy. Fot. Ogrodosfera
Maty tego rodzaju nie blakną, nie wypaczają się tak łatwo jak pełne deski z drewna, a są zdecydowanie tak samo wytrzymałe jak właśnie odeskowana ściana. Ich ogromną zaletą jest łatwość montażu i niska cena. Osłonę do wygrodzenia jednej z stron balkonu o standardowej „blokowej” wielkości można kupić już za niecałe 60 zł.
Na co zwracać uwagę kupując drewnianą osłonkę na taras?
Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to produkt wykonany z drewna, a więc podatny na ataki szkodników i grzybów. Dlatego, panele powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Najlepszym wyjściem jest decyzja o zakupie osłonek drewnianych zaimpregnowanych ciśnieniowo. Płot można też zaimpregnować samodzielnie, stosując niedrogie i szeroko dostępne środki impregnujące.
fot. Ogrodosfera
Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób płot przystosowany jest do przyczepienia do podłoża. Kupując płot do ustawienia na ziemi powinniśmy zaopatrzyć się dodatkowo w kotwy (z metalu). Jeśli płot ma stać na balkonie, kupmy panele przystosowane do przykręcenia w podłożu.
Koniecznie też musimy przemyśleć to, co przyczepimy do płotu. Jeśli mają to być ciężkie doniczki z kwiatami lub jeśli chcemy pójść na całość i stworzyć na takiej ściance ogród pionowy, wówczas płot powinien mieć konstrukcję na tyle silną, aby wytrzymać napór.
Co o tym myślicie?
Jak to wygląda u Was?
Na zdjęciach: płoty drewniane z Ogrodosfery
Dodaj komentarz