Dokarmianie ptaków – jak robić to mądrze

wtorek, Październik 24, 2017 1 1

Większość osób jakie znam, które mają kawałek własnego ogródka dokarmiają ptaki. Aczkolwiek brak ogródka nie stanowi problemu, bardzo często  – jak chociażby u moich rodziców – bloki w centrum miasta, na drzewach są zawieszone karmniki. Jak zatem mądrze dokarmiać ptaki? Bo wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste dla wielu osób a dokarmianie złą paszą czy w złym terminie jest gorsze niż brak dokarmiania.7e12b38da6a7b467fc3728d4143ebff7

Dokarmiamy ptaki zanim nadejdą mrozy
Zaczynamy późną jesienią, zanim jeszcze nadejdą mrozy. Wysypujemy niewielkie ilości paszy, by ptaki poznały miejsce w którym będzie ich zimowa stołówka.
Dokarmianie należy zakończyć wczesną wiosna, choć trzeba pamiętać, że długo zalegająca pokrywa śnieżna przedłuża czas dokarmiania.

Dokarmiamy regularnie
Jeśli się decydujemy na dokarmianie ptaków należy robić to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i musimy o nich pamiętać. Dokarmianie to odpowiedzialność.

Dokarmiamy zdrową paszą
Najlepszy i najbardziej uniwersalny jest czarny słonecznik. Do tego możemy dodawać orzechy ziemne, włoskie i laskowymi (bez łupinek), ziarna: pszenicy, owsa, prosa, groszku, rzepaku, konopi, peluszki, maku, dyni, kukurydzy, nasiona sałaty, gotowe mieszanki dla ziarnojadów lub papug. Dla sikor, kowalików, rudzików i kosów doskonałym dodatkiem do diety będą larwy mączników, suszone owady, kawałki suszonego mięsa, mączka mięsna. Idealna jest świeża (niesolona!) słonina.
Można samodzielnie ulepić kule ze smalcu i ziaren, można również kupić gotowe kule w sklepach.
Ptaki w naturze nie jedzą chleba, soli i większości odpadków z naszego stołu!Inst-image

Dobry karmnik
Dobry karmnik to taki, który jest bezpieczny i nie naraża skrzydlatych gości na ataki drapieżników. Ważne jest również częste sprzątanie – czyli usuwanie odchodów i resztek paszy.
Na rynku jest olbrzymi wybór karmników, te najbardziej kolorowe znalazłam w sklepie NaszeZoo
Osobiście co roku mam zawsze ptasie stołówki w kilku miejscach, zawsze zawieszam też karmnik – tubę, bo łatwo się napełnia i jest bardzo higieniczny.

Po co dokarmiać ptaki?
Przede wszystkim, po to by pomóc ptakom przetrwać zimę. Dokarmianie to doskonała lekcja przyrody dla dużych i małych, ja co roku spędzam dużo czasu obserwując kto przyleciał do naszej stołówki. To również lekcja odpowiedzialności. Nie mniej jednak, należy pamiętać, że jeśli się zdecydowaliśmy, ponieśmy ciężar konsekwencji!

 

1 Komentarz
  • Klimatyczny
    Październik 25, 2017

    Ja nie stosuje typowych karmników. Rozkładam owoce i ziarno w różnych częściach ogrodu jest to bardziej naturalne, zdrowsze i bezpieczniejsze dla ptaków. Zwierzęta unikają dużych skupisk i siedlisk chorobotwórczych.

Dodaj komentarz